pl - depilacja laserowa Toruńen - depilacja laserowa Toruńde - depilacja laserowa Toruń
medycyna estetyczna Toruń

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak działa światło lasera na mieszek włosowy i włos?
Laser stosowany do zabiegów depilacji działa powierzchownie, nie wpływa na funkcje całego organizmu. Wiązka promieni skierowana ku skórze przenika jedynie do 2 mm w głąb, co powoduje najpierw uszkodzenie mieszka potem jego stopniowy zanik, co w efekcie prowadzi do utraty włosa. Promieniowanie wydzielane przez laser pochłaniane jest przez melaninę mieszków włosowych i skóry. Odpowiednia długość wiązki światła niszczy ten barwnik, a przez to powoduje zanik mieszków włosowych. Dlatego też, im większy jest kontrast pomiędzy kolorem mieszka włosowego a skórą tym zabieg jest skuteczniejszy.

2. Mechanizm depilacji laserowej, a więc dlaczego 1 zabieg nie wystarczy?
Zjawiskiem, które ma kluczowy wpływ na zabieg depilacji laserowej jest cykl wzrostu włosa. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia laserowe usuwają skutecznie tylko włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Dlatego też, zabiegi wykonuje się w seriach, a odstępy pomiędzy konkretnymi zabiegami to czas, podczas którego pozostała część włosów znajdzie się w fazie wzrostu. Należy pamiętać, że nie wszystkie włosy rosną w równym tempie i tym samym czasie. Depilacja laserowa, maksymalną skuteczność ma tylko dla włosów znajdujących się w fazie wzrostu (anagen).

Poszczególne trzy fazy rozwoju włosa:

  • Faza wzrostu (anagen) - faza, w której włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę (połączoną z krwiobiegiem).Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu.
  • Faza przejściowa (katagen) - włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.
  • Faza spoczynku (telogen) - polega na tym, że włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny. 

3. Jak działa laser na włosy?
Światło lasera ma tak dobrane parametry, aby mogło zostać wychwycone przez barwnik włosa (melaninę). Powoduje to podgrzanie struktury włosa do 70ºC i w efekcie jego spalenie.

4. Jakie włosy najlepiej reagują na światło lasera?
Włosy zawierające dużą ilość barwnika. Istotny jest również kolor skóry. Im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy (większy kontrast) tym efekty są lepsze.  


5. Dlaczego zabiegi należy powtarzać?
Zabiegi należy powtarzać ponieważ nie wszystkie włosy w danym momencie znajdują się w tej samej fazie cyklu. Włos przechodzi kolejno: fazę wzrostu, przejściową i spoczynku. Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu, a więc te, które widzimy na powierzchni skóry. Ponieważ przejście włosów w poszczególne fazy nie odbywa się synchronicznie (jak to ma miejsce u niektórych zwierząt w okresie linienia), liczba powtórzeń zabiegu musi być większa. 

6. Ile zabiegów należy wykonać, by pozbyć się włosów?
Laserem diodowym Light Sheer wykonuje się średnio 4-6 zabiegów, co jest rewelacyjnym wynikiem w porównaniu z alternatywnymi metodami trwałego usuwania owłosienia.
Na pierwszym spotkaniu (konsultacji) nasi specjaliści na podstawie koloru włosków i koloru cery są w stanie określić przybliżoną liczbę zabiegów potrzebną do usunięcia wszystkich włosów w konkretnym przypadku.  

7. Czy włosy znikną na zawsze?
Trwała redukcja dotyczy ok. 86-96 % włosów. Reszta włosów może odrastać w ciągu życia, ale ich ilość jest niewielka i z reguły są to włosy niewidoczne - delikatne i jaśniejsze. 

8. A jeśli po wykonanych zabiegach nie ma redukcji owłosienia?
Może to oznaczać, że jest w organizmie czynnik stymulujący pojawianie się nowych mieszków włosowych. Ma to miejsce przede wszystkim w sytuacji zaburzeń hormonalnych. 
  

9. Czy w związku z tym pacjentki z hirsutyzmem nie powinny wykonywać zabiegów depilacji laserowej?
Jak najbardziej powinny, ale muszą pamiętać o jednoczesnym regulowaniu zaburzeń przez leczenie u endokrynologa (lub ginekologa). Pacjentki z hirsutyzmem muszą liczyć się z koniecznością wykonania u nich czasami większej liczby zabiegów i ewentualnego powtórzenia ich w przyszłości.
 

10. Dlaczego włosy bezpośrednio przed zabiegiem powinny być zgolone?
Ponieważ w trakcie zabiegu wystające ponad powierzchnię skóry włosy będą ulegały spaleniu, co może prowadzić do oparzeń naskórka. Poza tym zabieg taki będzie mniej skuteczny, ponieważ część energii emitowanej z lasera rozproszy się na odrośniętym fragmencie włosa a nie na tym, który jest głęboko w skórze (gdzie znajdują się również komórki odpowiadające za odrost włosa). 

11. Czy zabieg jest bolesny?
Odczucie bólu jest kwestią indywidualną. Każda osoba ma inną wrażliwość na ból. W momencie "strzału" lasera możliwe jest uczucie delikatnego ukłucia bądź pieczenia. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od wrażliwości skóry, od lokalizacji owłosienia oraz koloru i grubości włosów. W indywidualnych przypadkach istnieje możliwość znieczulenia skóry (krem Emla), ale w praktyce rzadko zachodzi taka potrzeba. Warto dodać, że głowica LightSheer wyposażona jest w specjalną ramkę szafirową, która jest stale chłodzona i po przyłożeniu do skóry działa kojąco. 

12. Jak wygląda skóra po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu na skórze obecny jest rumień, który najczęściej ustępuje po 2-3 godzinach. Dodatkowo w miejscach ujść włosów do skóry pojawia się drobny obrzęk okołomieszkowy. Jest to pożądana reakcja skóry, świadcząca o prawidłowym wykonaniu zabiegu. Zabiegi depilacji laserowej nie wyłączają z życia codziennego. Zaraz po zabiegu można powrócić do pracy, szkoły itp.

13. Co dzieje się z włosami po zabiegu?
Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je ogolić. Niemniej wypadają one ze skóry po ok. 2 tygodniach. Skóra robi się gładka i taka pozostaje do momentu, aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu. Ponieważ fazy spoczynku są różne dla włosów zlokalizowanych w różnych okolicach ciała, różne są też odstępy między zabiegami. W przypadku twarzy, odrost pojawia się średnio 4-6 tygodni od poprzedniego zabiegu, w obrębie tułowia po ok. 6-8 tygodniach, na kończynach nawet do 3 miesięcy.

14. Czy można depilować każdą część ciała, w tym głębokie bikini?
Laserem diodowym Light Sheer możemy depilować praktycznie wszystkie części ciała (w tym głębokie bikini) w których wiązka lasera nie ma bezpośredniego kontaktu z błoną śluzową. 

15. Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?
Depilacja tą metodą jest bezinwazyjna, stosuje się ją od 10 lat w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Nie zanotowano żadnych niebezpiecznych efektów ubocznych depilacji laserowej. 

16. Czym różni się depilacja laserowa od fotodepilacji IPL+RF?
We wszystkich typach urządzeń IPL wykorzystywana jest, jako źródło światła, lampa xenonowa, zaopatrzona w odpowiednie filtry zawężające zakres długości fal. Niestety wadą tych urządzeń jest to, że świecą one wieloma długościami fal (zazwyczaj cały zakres widma od 640 do 950 nm) i przez to rozgrzewają wiele innych składników tkanek przy okazji. W wyniku tego dopuszczalne bezpieczne gęstości energii są niższe niż przy laserach, a przez to ich skuteczność również jest niższa. Praktycznie z powodzeniem można uznać, iż urządzenia typu IPL służą głównie do redukcji owłosienia a nie do jego całkowitego usunięcia. Lasery, dzięki swojej monochromatyczności pozostają do dziś niedoścignione dla innych źródeł światła.

Najlepszym uznanym na świecie laserem do depilacji jest Light Sheer, potwierdzają to fachowcy oraz obiektywne opinie Klientów w salonach depilacji i na forach internetowych.

medycyna estetyczna Toruń by 73dpi